Począwszy od 11 września 2013 r., tj. od dnia przyjęcia małego trójpaku, mamy do czynienia z nowym zjawiskiem w branży energetycznej.

Jest nim wytwarzanie przez prosumenta energii elektrycznej w mikroinstalacji wraz z możliwością odsprzedaży nadwyżek wygenerowanej i niezużytej na własne potrzeby energii. Aktualnie liczba funkcjonujących mikroinstalacji (prosumenckich) w Polsce to ok. 130.

Rozwiązania dotyczące utrzymania i umocnienia rozwiązań prokonsumeckich oraz prosumenckich zawarto również w przygotowywanym przez ministra gospodarki projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, który 28 marca 2014 r. został przedłożony w Radzie Ministrów. Projekt zakłada odejście od obecnego systemu wsparcia OZE w postaci ?kolorowych certyfikatów? na rzecz systemu aukcyjnego.

Ułatwienia dla mikroinstalacji

Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji na gruncie przepisów projektowanej ustawy, w tym generowanie energii elektrycznej lub ciepła z biogazu rolniczego oraz produkcja biogazu rolniczego w mikroinstacji oraz sprzedaż niewykorzystanej na potrzeby własne energii elektrycznej lub biogazu rolniczego, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Taka forma aktywności obywatelskiej pozwoli na uniknięcie barier administracyjnych przez potencjalnych wytwórców, którzy nie będą musieli posiadać koncesji czy wpisu do rejestru regulowanej dzia...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?