Informator ze świata
Fotowoltaika górą
Izraelskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego ogłosiło przetarg na budowę trzynastu instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 750 kWh. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu pilotażowego ?Blue Sky?, który ma na celu dostarczyć wiadomości niezbędne do wdrożenia systemu netmeteringu w całym kraju. Instalacje fotowoltaiczne będą rozmieszczone na dachach budynków użyteczności publicznej: na komisariatach policji, obiektach straży pożarnej i więzieniach. Szacuje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 4,5 mln dolarów. Wydatki te pokryje ministerstwo. Do wdrożenia projektu przyczyniły się dwa istotne czynniki. Pierwszy z nich to wzrost cen za energię elektryczną w ciągu ostatnich kilku lat. W 2013 r. koszty poniesione przez ministerstwo z tego tytułu wyniosły 34 mln dolarów. Drugim powodem okazały się obowiązujące od 2013 r. korzystne regulacje prawne dotyczące systemu netmetringu, pozwalające na samodzielne pokrywanie wydatków poniesionych przez instytucję (nie z pieniędzy podatników) i tym samym generujące dochód w oparciu o własne środki. Ministerstwo założy również specjalny fundusz, w celu zebrania oszczędności wygenerowanych za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Zgromadzone środki posłużą do budowy kolejnych systemów fotowoltaicznych, zapewniając tym samym rozwój programu. Obecnie w Izraelu zainstalowano systemy PV o mocy 10 MW objęte netmeteringiem, a kolejnych 20 MW znajduje się na etapie instalacji. Krajowy potencjał mocy systemów fotowoltaicznych wynosi ok. 500 MW.
Tekstylne oświetlenie
Firma Philips uruchomiła największą na świecie tekstylną instalację oświetleniową. Imitację o powierzchni 37 m2 podziwiać można w drezdeńskim centrum handlowym Centrum Galerie. Na panelach tekstylnych o zróżnicowanych wymiarach i fakturach wyświetlane są dynamiczne treści, generowane przez barwne diody LED. System oświetleniowy składa się z tekstylnych paneli akustycznych ze zintegrowanymi wielobarwnymi modułami LED, które wytłumiają dźwięki i wyświetlają obraz. Każdy panel wykonano z sześciu tekstylnych modułów oświetleniowych z matrycą LED RGB oraz sterownikiem i cyfrowym systemem regulacji.
Elektrownia w Boliwii
W boliwijskiej prowincji Pando zostanie zbudowana hybrydowa elektrownia o mocy 5 MW, wykorzystująca system PV oraz generator prądotwórczy. Dodatkowo powstanie magazyn energii, złożony z baterii litowo-jonowych. Będzie to największa tego typu inwestycja na świecie. Pilotażowy projekt opracowywany jest w regionie Cobija na północy Boliwii. Realizacji zadania podejmie się państwowa firma Ende Corporacion, zajmująca się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Tylko 80% mieszkańców Boliwii ma dostęp do energii elektrycznej, dlatego rząd przyjął nowe metody jej wytwarzania. Do końca 2015 r. dostęp do energii ma mieć ok. 95% Boliwijczyków. Kraj charakteryzuje się dobrymi warunkami nasłonecznienia, dlatego generowanie energii z systemów PV wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dla ochłody
Naukowcy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda znaleźli sposób na nagrzewające się panele, które pod wpływem wysokich temperatur tracą swoją wydajność. Rozwiązaniem okazało się pokrycie ogniw słonecznych warstwą szkła krzemionkowego. Dzięki temu powstające na nich ciepło odprowadzane jest z powierzchni paneli. W normalnych warunkach panele słoneczne bardzo łatwo osiągają temperaturę 55°C lub więcej. Takie okoliczności znacznie obniżają wydajność i żywotność ogniw. Aktywne chłodzenie paneli słonecznych przez wentylację lub zastosowanie chłodziwa jest zbyt kosztowne i wyklucza ich ekspozycję na słońcu.
Ogniwa w sprayu
Przełomową technologię opracował zespół naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Sheffield. Dzięki badaniom nad substancją zwaną perowskitem stworzyli spray, który rozpylony na powierzchni nadaje jej właściwości ogniwa fotowoltaicznego. Perowskit jest związkiem nieorganicznym, w skład którego wchodzi tytanian wapnia oraz składniki mające zdolność absorbowania światła. Jego zastosowanie stanowi przełom w dotychczasowych badaniach nad produkcją ogniw słonecznych. Odkrycie może przyczynić się do obniżenia kosztów energii słonecznej, ponieważ koszt pozyskiwania substratu jest znacznie mniejszy niż do tej pory. Nowy materiał charakteryzuje się wysoką wydajnością, a malowanie natryskowe tą substancją może być stosowane w produkcji wieloseryjnej.
8Niewidoczne ogniwo
Nowy typ w stu procentach przejrzystych, organicznych paneli słonecznych zaprezentowali naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Michigan State. Użyty do produkcji materiał nie absorbuje i nie emituje światła w widocznym spektrum, dlatego pozostaje przezroczysty dla ludzkiego oka. Dzięki tej zalecie ogniwa mogą być stosowane w konstrukcjach zintegrowanych z budynkiem. Okna i inne przezroczyste powierzchnie zyskają możliwość gromadzenia energii, nie ograniczając przy tym widoku. Panele mogą też znaleźć zastosowanie w wyświetlaczach telefonów. Wadą nowej koncepcji jest mała wydajność, wynosząca zaledwie 1%, ale naukowcy dołożą starań, by wzrosła ona do poziomu powyżej 5%.