Australijskie plany

Rząd Australii ogłosił, że zainwestuje 400 mln dolarów australijskich w projekt rozwijający OZE na terenach wiejskich. Przedsięwzięcie sfinansuje Australijska Agencja Energii Odnawialnej (Australian Renewable Energy Agency). Ma być ono realizowane na terenach wiejskich oraz pokopalnianych, na których, wg badań, ok. 2 MW energii elektrycznej wytwarzanych jest przy wykorzystaniu silników Diesla. Obszary te mają zatem duży potencjał w zakresie wykorzystania np. ogniwa PV. Oczekuje się, że inwestycje o mocy 150 MW zostaną zrealizowane w ciągu 5 lat. Dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 20 mln dolarów australijskich otrzymają również inne proekologiczne technologie, takie jak napędy hybrydowe. Ponieważ partia liberalna ma zupełnie inne podejście do redukcji emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia międzynarodowych zobowiązań Australii, można spodziewać się zmian w wysokości  finansowania projektu przez Agencję w przyszłości.

Zielona elewacja

Podczas Międzynarodowych Targów IBA w Hamburgu, trwających od 23 marca do 4 listopada br., prezentowane są najnowsze osiągnięcia technik budowlanych, projekty budynków przyszłości, a także materiały budowlane. W tym roku jednym z niezwykłych obiektów, jakie powstały na potrzeby targów, jest dom BIQ, którego elewacja składa się z bioreaktorów wypełnionych algami. Autorzy projektu szacują, że  uda się w nich wytworzyć więcej energii niż zużywają mieszkańcy jednego domu, a więc można zaopatrywać też sąsiednie zabudowania. Dom powstał wg projektu czterech biur: Splitterwerk Architects, Colt International, Arup i SSC.

Lotnicza technologia

W nowej elektrowni gazowo-parowej o mocy 104 MW zainstalowano turbinę gazową wykorzystywaną wcześniej w lotnictwie. Elektrownia zlokalizowana jest w miejscowości Ortona we Włoszech i należy do spółki Tamarete Energia. Obiekt będzie produkował energię elektryczną dla ok. 24 500 gospodarstw domowych.

Megawaty z odpadów

Przedsiębiorstwo Green Waste Energy (GWE) opracowało technologię przetwarzania odpadów na gaz wykorzystywany przez silniki gazowe GE z rodziny Jenbacher. Jednostki będą produkowały energię w nowej elektrowni Theddingworth, zlokalizowanej w środkowej Anglii. Oficjalna nazwa technologii to Advanced Recycling and Energy Conversion (zaawansowany proces recyklingu i konwersji energii). Jedna elektrownia może każdego dnia przyjąć 1000 ton odpadów z gospodarstw domowych. W przeciwieństwie do metod wykorzystywanych w europejskich spalarniach, rozwiązanie GWE nie polega na paleniu śmieci. ? Cały proces zaczyna się od podzielenia nieposortowanych śmieci na 29-tonowe partie i umieszczenie ich w tzw. autoklawie, czyli ogrzewanym zbiorniku ciśnieniowym. Pracownicy oddzielają materiały nadające się do ponownego użycia od surowca zawierającego celulozę, który w procesie zwanym pirolizą zostaje przetworzony na gaz syntetyczny, czyli syngaz. Spełniamy brytyjskie i unijne standardy środowiskowe, i to ponad miarę ? wyjaśnia James Burchetta, prezes i założyciel GWE.

Przydatny gadżet

Sezon wakacyjny w pełni. Jednak nie każdy, leżąc na plaży, może pozwolić sobie na całkowity relaks. Zdecydowana większość urlopowiczów nawet w takich miejscach korzysta z telefonów komórkowych. Co zrobić, kiedy urządzenie się rozładuje? Ciekawe rozwiązanie zaoferowała firma Nivea, która rozpowszechnia foldery reklamowe z wbudowanym ogniwem PV, umożliwiającym zasilenie podłączonego do niego telefonu komórkowego.

Teeside ? 62 MW

Budowa morskiej farmy wiatrowej Teeside u wybrzeży Redcar (miasto w Anglii w regionie North East England) jest prawie zakończona. Do użytku zostało oddanych 13 z 27 turbin wiatrowych o mocy 2,3 MW każda. Teeside zaopatrzy w energię elektryczną 40 tys. gospodarstw domowych albo wszystkie budynki w Redcar, Marske oraz Saltburn. Właścicielem farmy jest EDF Energy Renewables.

Biometanownia

W ciągu ośmiu miesięcy w niemieckim mieście Arneburg (region Saksonia-Anhalt) firma Weltec Biopower zbudowała biogazownię produkującą biometan. Wytwarza ona 700 m3 biometanu (99% metanu) na godzinę, co wystarcza do zaopatrzenia 5 tys. domów w ciepło i energię elektryczną. Całkowita ilość substratów dostarczanych przez lokalnych rolników będzie wynosiła 70 tys. ton/rok.

 

Na podstawie: http://cleantechnica.com, architekturaxxi.info oraz na podstawie materiałów prasowych opracowała Magdalena Lipiecka.