Wietrzny rekord

Z raportów opublikowanych przez Amerykański Departament Energii wynika, że Ameryka w dalszym ciągu jest jednym z krajów o najszybciej rozwijającym się rynku energii wiatrowej. Na inwestycje w energetykę wiatrową w 2012 r. wydano ponad 25 mld dolarów ? w efekcie aż 43% energii elektrycznej ze wszystkich nowych przyłączeń w ub.r. pochodziło z wiatru. W ciągu pierwszych czterech lat rządów Baracka Obamy inwestycje w energetykę wiatrową i fotowoltaiczną podwoiły się.

W 2012 r. ponad 13 GW zostało przyłączonych do sieci. Ten wzrost pomógł przekroczyć 60 GW pod koniec 2012 r., co pozwoli na zaspokojenie potrzeb 15 mln gospodarstw domowych. Według raportu, aż 72% urządzeń energetyki wiatrowej zainstalowanej w USA została wykonana przez producentów krajowych. W latach 2006-2007 było to zaledwie 25%. Raport szacuje, że w dziewięciu stanach 12% wykorzystywanej energii pochodzi z wiatru, a w Iowa, Południowej Dakocie i Kansas aż 20%. Stanem, w którym powstało najwięcej przyłączeń (1800 MW), był Teksas. Pozostaje on zdecydowanym liderem z 12 GW zainstalowanej mocy na koniec 2012 r.

5M MC

Przedstawiciele: organów regulacyjnych, operatorów systemów przesyłowych oraz operatorów rynku/giełd energii pięciu państw ? Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier ? podpisali 11 lipca br. ?Memorandum of Understanding? w sprawie przyłączenia Polski i Rumunii do zintegrowanego mechanizmu market coupling na rynkach dnia następnego, działających od 11 września 2012 r. w Republice Czeskiej, na Słowacji i Węgrzech.

Mechanizm market coupling z powodzeniem działa na rynku dnia następnego energii elektrycznej w Czechach, Słowacji i na Węgrzech od 11 września 2012 roku (tzw. CZ-SK-HU market coupling). Polska i Rumunia chcąc przyczynić się do rozwoju jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej, a także chcąc uzyskać korzyści z integracji rynków zdecydowały o przystąpieniu do projektu.

Połączenie krajowych rynków energii elektrycznej ? w oparciu o model docelowy ? single price market coupling, który będzie stosowany do obrotu energią elektryczną i niejawnej alokacji transgranicznych zdolności przesyłowych dla dnia następnego, powinno skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem transgranicznych zdolności przesyłowych, większą płynnością i bardziej harmonijną organizacją rynku, zwiększeniem konkurencji, a także bardziej stabilnymi, hurtowymi cenami energii elektrycznej.

Wspólny projekt ? Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier ? został nazwany 5M Market Coupling (5M MC) i będzie realizowany zgodnie z europejskimi celami i przyszłym prawodawstwem UE, jak również przy uwzględnieniu opinii i wymagań uczestników rynku.

Porozumienie

Unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht poinformował, że po sześciu tygodniach rozmów udało się osiągnąć porozumienie w sprawie cen paneli słonecznych importowanych z Chin. Chińscy eksporterzy zgodzili się na utrzymywanie cen produkowanych przez nich paneli PV powyżej minimalnego progu, tj. 56 eurocentów za jeden wat. Kwota ta jest bliska cenie rynkowej paneli fotowoltaicznych w Europie. Przeciwko opowiedziała się organizacja ProSun, uznając kompromis za niezgodny z prawem europejskim i zagrażający europejskiemu przemysłowi energetyki słonecznej.

Nowe ogniwa

Naukowcy z Uniwersytetu Bazylejskiego (Szwajcaria) twierdzą, że bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze barwnikowe ogniwa PV (Dye Sensitized Solar Cells ? DSC) mogą być produkowane przy użyciu kobaltu. Zastąpili oni nim stosunkowo drogi i rzadko występujący jod. Nowe elementy Cu-Co nie wykazują spadku sprawności. DSC to rodzaj ogniwa, działającego wskutek uchwycenia światła słonecznego za pomocą kolorowego barwnika, który za pośrednictwem transferu elektronów wytwarza prąd elektryczny. Produkty te charakteryzują się dowolnością wzorów i bogatą kolorystyką.

40 GW

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) w swoim raporcie dowodzi, że pływające turbiny wiatrowe stawiane na głębokowodnych obszarach mogłyby do 2030 r. zagwarantować 318 tys. miejsc pracy i dostarczyć energię elektryczną dla 145 mln gospodarstw domowych. Z raportu wynika, że są one bardziej konkurencyjne niż te tradycyjne na farmach morskich. Szacuje się, że do 2020 r. mogłyby być źródłem 40 GW energii, co pokryłoby 4% całkowitego zapotrzebowania UE. W fazie testów znajdują się aktualnie cztery turbiny w Europie i trzy poza nią.

Granty na biopaliwa

Rząd USA przyznał wsparcie finansowe w wysokości ponad 22 mln dolarów firmom wytwarzającym biopaliwa z alg oraz innego rodzaju biomasy. Granty mają być wsparciem dla rozwijającej się branży biopaliw. Biorafineria na Hawajach, Sapphire Energy z San Diego oraz New Mexico State University otrzymają po 5 mln dolarów z Departamentu Energii na badania przyspieszające rozwój biopaliw z alg, a California Polytechnic State University dostał 1,5 mln dolarów na badania nad bardziej wydajnymi szczepami alg. Ponadto FDC Enterprises ma do dyspozycji 6 mln dolarów na prace udoskonalające proces gromadzenia, przechowywania i dystrybucji odpadów z drewna, trawy oraz rolniczych. ? Współpracując z producentami i jednostkami naukowymi, możemy wspomóc prace nad ekologicznymi i konkurencyjnymi cenowo biopaliwami, a także dać kierowcom możliwość wyboru ? powiedział Ernest Moniz, sekretarz Departamentu Energii.

 

Na podstawie: energy.gov, www.businessgreen.com, cleantechnica.com, apps1.eere.energy.gov, www.euractiv.pl oraz materiałów prasowych opracowała Magdalena Lipiecka