?Wiem, że nic nie wiem? ? to słynne stwierdzenie greckiego filozofa Sokratesa powinno być współcześnie stosowane jako wyznacznik podczas podejmowania decyzji.

Niestety, w większości przypadków zasada ta nie znajduje zastosowania, bo wymaga pokory, uniemożliwia chodzenie na skróty i jest generalnie niewygodna. Szkoda, że takie racjonalne podejście, którego zasadność pozostaje niepodważalna, mimo upływu ponad dwóch tysięcy lat, jest dzisiaj odrzucane. Przecież każdy z nas dobrze wie z własnego doświadczenia, że im bardziej poznamy i zgłębimy dane zagadnienie, tym więcej mamy nowych wątpliwości, które pragniemy rozwiać.

Oczywiście moją intencją nie jest namawianie do odwlekania podejmowania każdej decyzji z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych badań czy analiz. Takie podejście prowadziłoby do paraliżu funkcjonowania danej firmy, kraju czy organizacji międzynarodowej, np. Unii Europejska. Natomiast właściwe uwzględnienie zasady ?wiem, że nic nie wiem?, powinno przejawiać się w samej istocie tj. treści danego rozstrzygnięcia. Należy unikać takich decyzji, z których będziemy musieli się wycofać, jeżeli istniejące w momencie ich podejmowania wątpliwości zostaną wyjaśnione, skutkując czymś innym niż przewidywaliśmy. Oczywiście takie zmiany niejednokrotnie wywołują poważne negatywne skutki gospodarcze i społeczne, generujące znaczne koszty, których moglibyśmy uniknąć.

Cele wyższe

Szczególną uwagę na...