Wprowadzone zmiany i uzupełnienia w uchwalonej 21 czerwca br. przez Sejm ustawie o zmianie ustawy Prawo energetyczne dotyczą m.in. tzw. mikroinstalacji oraz małych instalacji.

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW. Pod pojęciem małej instalacji zaś rozumiemy odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW.

Nowelizacja ustawy poza wprowadzeniem nowego pojęcia instalacji wytwórczej przewiduje również dodatkowe zasady i preferencyjne formy jej wykorzystania, w tym m.in. zwalnia się mikroinstalację z opłaty przyłączeniowej, natomiast w przypadku małej instalacji pobiera się połowę opłaty przyłączeniowej. Odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej może przyłączyć mikroinstalację, której moc nie przekracza wartości w otrzymanych warunkach przyłączenia, dokonując wyłącznie zgłoszenia. Koszt instalacji odpowiedniego układu zabezpieczającego i układu pomiarowo-rozliczeniowego ponosi operator systemu dystrybucyjnego.

Przytoczone zasady sprzyjają rozwojowi mikroinstalacji. D...