Zgodnie z raportem ONZ, w 2030 r. 60% ludności będzie mieszkało w miastach. To duże wyzwanie dla funkcjonowania infrastruktury komunalnej. O jej bezpieczeństwie dyskutowano podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ?Infrastruktura krytyczna miast?, która odbyła się 24?26 października 2018 r. w Rytrze k. Nowego Sącza.

Celem konferencji było przedstawienie współczesnych problemów technicznych, prawnych, ekonomicznych, projektowych, badawczych i eksploatacyjnych. Omawiano zagadnienia, które łączy wspólny cel dotyczący roli i znaczenia funkcjonowania infrastruktury krytycznej zabezpieczającej żywotne interesy gospodarki państwa i jego mieszkańców. Omawiana problematyka pozwoliła zidentyfikować wiele problemów i zagrożeń dotyczących infrastruktury krytycznej w aspektach zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa realizowanego przez struktury systemu zarządzania kryzysowego na poszczególnych szczeblach administracyjnych.
Dostęp do wody ? przede wszystkim 
Uczestnicy konferencji zgodzili się, że w świetle współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych ważnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo ludności jest zapewnienie ciągłego dostępu do zdrowej, czystej wody. Tymczasem coraz częściej obserwuje się brak wody podziemnej i powierzchniowej o dobrej jakości. Przedsiębiorstwa wodociągowe poszukują więc nowych rozwiązań dających gwarancję bezpieczeństwa jakościowego wody zgodnych za zaostrzającymi się przepisami prawnymi...