Smogathon to międzynarodowy konkurs innowacyjno-technologiczny. Nazwa to połączenie dwóch słów ? ?smog? i ?hackathon?. Celem konkursu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza przez wsparcie antysmogowych projektów i wynalazków. Wydarzenie odbywa się w Krakowie od 2015 roku. W tym mieście wyjątkowo dobrze znają problem smogu i ciągle poszukują rozwiązań, które mogłyby działać od razu, ?tu i teraz?.

Organizatorzy Smogathonu docierają do pomysłodawców i innowatorów z całego świata. W tym roku w konkursie wzięło udział kilkadziesiąt start-upów z całego świata. W tym konkursie chodzi o to, by rywalizujące ze sobą projekty były użyteczne i możliwe do realizacji. Nie ma tu miejsca na teoretyczne rozważania i projekty obliczone na wieloletnie badania i ewentualne wdrożenie np. w 2025 r. Szanse mają raczej projekty już wdrożone lub możliwe do wdrożenia w ciągu kilku miesięcy czy roku. Zwykle mają zasięg lokalny, ale większość z nich nadaje się 
do wykorzystania wszędzie na świecie.

12 półfinalistów z całego świata

Organizatorem konkursu jest pochodzący z Krakowa Maciej Ryś, absolwent uniwersytetów w Nowym Jorku i Hongkongu. Z jego inicjatywy od czterech lat w Krakowie rywalizują firmy i zespoły badawcze, które mają pomysł na walkę ze smogiem. Pierwsze konkursy miały niewielki zasięg. 
W 2017 roku Smogathon miał już zasięg światowy. W tym roku eliminacje odbyły się w Pekinie, Berkeley, San Paulo, Now...