Innowacyjna technologia przerobu złomu akumulatorowego
Bezodpadowa technologia przerobu złomu akumulatorowego pozwala na zagospodarowanie zużytego elektrolitu (kwasu siarkowego) w procesach odzysku ołowiu z wykorzystaniem innych ołowionośnych materiałów odpadowych i produktów ubocznych.
W ramach omawianej technologii przerób złomu akumulatorowego odbywa się w trzech zasadniczych etapach. Pierwszy polega na mechanicznym przetwarzaniu złomu w celu usunięcia elektrolitu i rozdzielenia stałych składników złomu na materiały ołowionośne oraz tworzywowe. Drugi etap to przerób pirometalurgiczny frakcji metalicznej, którego zadaniem jest odzysk ołowiu oraz oddzielny przerób pasty z tlenkowymi i siarczkowymi materiałami wsadowymi z wykorzystaniem przekładek jako reduktora i źródła energii. Ostatni etap opiera się na wykorzystaniu elektrolitu w procesie ługowania zawrotowych materiałów ołowionośnych w celu otrzymania koncentratu ołowiu.
Przedstawiona technologia przerobu złomu akumulatorowego została opatentowana i wejdzie w fazę wdrożenia na początku 2014 r. Stanowi ona alternatywny kierunek zagospodarowania tego rodzaju surowców, zwłaszcza w odniesieniu do nieodsiarczonej pasty ołowiowej.
Przerób nieodsiarczonej pasty realizowany w sposób kolektywny pozwala na uzyskanie wyższej efektywności odzyskiwania ołowiu wskutek wzbogacenia wsadu w ołów, a także pośrednio poprzez wykorzystanie składu chemicznego i mineralogicznego pasty oraz pozostałych surowców dobieranych p...