Pod pojęciem „małe ilości ścieków” rozumiemy przepływy nie większe od kilku m3/d. Dobrym rozwiązaniem problemu ścieków bytowych na terenach pozbawionych zbiorczej sieci kanalizacyjnej są oczyszczalnie przydomowe. Na świecie zainteresowanie nimi sukcesywnie rośnie.

Dzieje się tak nie tylko dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym i technicznym, ale także ze względu na możliwość miejscowego wykorzystania oczyszczonych ścieków1. Użytkownik może posiadać pełną kontrolę nad własnymi ściekami i ich wykorzystaniem.
Ważną rolę w rozwoju nowych sposobów oczyszczania małych ilości ścieków bytowych odgrywa idea separacji ścieków u źródła ich powstawania. Ustęp spłukiwany w postaci toalety separującej pozwala na oddzielenie ścieków żółtych (moczu spłukanego niewielką ilością wody) od brązowych (kału spłukanego nieco większą ilością wody). Pewną przeszkodą w wykorzystaniu moczu jako naturalnego nawozu są zawarte w nim pozostałości po lekach, np. hormony, które okazują się groźne dla młodych, rozwijających się organizmów. Istnieje obecnie kilka nowości z zakresu konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technologii oczyszczania ścieków bytowych.

Drenaż rozsączający
Zamiast tradycyjnych perforowanych rur rozsączających w obsypce żwirowej stosuje się koryta infiltracyjne z tworzyw sztucznych lub półkręgów betonowych, przykrytych geowłókniną (rys. 1).

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?