Bentley Systems to jeden z potentatów światowego rynku oprogramowania, wspomagającego geodetów, inżynierów budownictwa lądowego, drogowego i wodnego, energetyków, inżynierów sanitarnych oraz współpracujących z nimi innych specjalistów w podejmowaniu decyzji w projektowaniu układów technicznych, zarządzaniu nimi w trakcie eksploatacji, a także zarządzaniu środowiskiem. MicroStation, flagowy produkt tej firmy, znajduje szerokie zastosowanie także w Polsce.
Ponad 870 uczestników z 45 krajów, przede wszystkim z Europy i Azji, od 11 do 15 czerwca br. brało udział w zorganizowanej przez tę firmę w Pradze BE ConferenceEurope‘2006. Na 59 sesjach kluczowych, seminariach i szkoleniach rozpatrywano ponad 250 szczegółowych zagadnień problemowych z zakresu: budownictwa (32), infrastruktury (45), geoprzestrzeni (51), przemysłu (38), MicroStation (38) oraz metodyki projektowania (46). Referowało je 180 specjalistów, przeważnie z Bentley Systems, ale też z firm z nią współpracujących i korzystających z oprogramowania. Piętnastu zewnętrznych wystawców, najczęściej kooperantów organizatora konferencji, na wystawie prezentowało swój sprzęt informatyczny i produkty. Były w tej grupie takie marki jak Microsoft, HP, Adobe, Leica i GEF-RIS.
Referenci na sesjach kluczowych wskazywali na dezintegrację źródeł informacji o przedmiocie projektowania i zarządzania oraz obiektów stanowiących jego strukturę, a także na znaczne rozproszenie podmiotów, które je projektują i eksploatują. Integrację Struktur Rozproszonych uznano za cel najważniejszy. Stąd nowe narzędzia informatyczne mają służyć integracji działań w procesach projektowania i zarządzania. Efektem ich zastosowań będzie znaczne skrócenie czasu zbierania potrzebnych w projektowaniu informacji, który oceniano nawet na 40% całego czasu trwania projektowania. Mogą ponadto zapewnić bardziej efektywne, bo mniej kapitałochłonne, energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne oraz sposoby eksploatacji.
Permanentne nauczanie nowych technologii informatycznych uznano za najważniejsze wewnętrzne zadanie firmy. Ważne są też inicjatywy organizowania specjalnych konkursów dla młodzieży, szkoleń z wykorzystaniem Internetu, a ponadto ulgi w opłatach za zakup lub użytkowanie programów w szkołach i uczelniach oraz bezpłatne wersje programów dla studentów.
Przedmiotem szkoleń były przede wszystkim nowe produkty. W ramach jednego z wielu seminariów szkoleniowych demonstrowano nowe wersje programów WaterGEMS i SewerGEMS, stosowanych do modelowania zachowań w czasie systemów dystrybucji wody i odprowadzania ścieków. W referatach problemowych prezentowano programy WaterCAD i SewerCAD oraz inne produkty działającej obecnie w strukturach Bentleya znanej firmy Haestad.
Od lat na tych i innych łamach wskazuję na wadliwe obowiązujące przepisy prawa jako najtrudniejszą do pokonania przeszkodę na drodze do szerokich zastosowań nowych technologii, w tym także informatyki, w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Prezentacje i dyskusje w czasie konferencji w Pradze pozwalają na sformułowanie optymistycznej tezy. Postęp informatyki wymusi w tej branży zastosowanie w najbliższym czasie nowych technik i technologii informatycznych wspomagających zarządzanie, nadzór właścicielski, a także zachowania regulatora pokaźnie. Znacznie zminimalizują one skutki aktualnych niefortunnych rozwiązań prawnych, a w przyszłości w naturalny sposób wymuszą wprowadzanie ewolucyjnych zmian.

dr inż. Henryk Bylka
Politechnika Poznańska