Techniki membranowe znajdują coraz szersze zastosowanie w ochronie środowiska. Przegląd i koordynacja krajowych badań w tym zakresie wydają się celowe i uzasadnione. Pożądana jest również współpraca ludzi z przemysłu, którzy wraz z naukowcami wdrażają techniki membranowe w praktyce przemysłowej.
Wymianę doświadczeń z tej dziedziny wspomogła zorganizowana w dniach 8-10 czerwca br. w Wiśle-Jaworniku VI Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” pod honorowym patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.
Organizatorem konferencji odbywających się cyklicznie co dwa lata, podobnie jak pięciu poprzednich edycji, był Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach. Celem Konferencji było dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki.
W Konferencji uczestniczyło ponad sto osób reprezentujących polskie uczelnie, ośrodki badawczo-naukowe i zakłady przemysłowe. Obrady otworzyli prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński, rektor Politechniki Śląskiej, oraz prof. dr hab. inż. Michał Bodzek, dziekan Wydziału i kierownik Zakładu Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych.
Podczas trzech dni sesji naukowych uczestnicy wysłuchali 32 referatów na temat odsalania wód i ścieków z wykorzystaniem technik membranowych, wykorzystania membran w technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wód, membranowej separacji gazów, perwaporacji oraz destylacji membranowej. Ponadto poruszono takie kwestie jak modelowanie procesów membranowych i inne zagadnienia inżynieryjne, wytwarzanie i charakteryzowanie membran pod kątem zastosowań w ochronie środowiska, reaktory membranowe i wykorzystanie membran w biotechnologii oraz membrany w monitoringu środowiska.
Pierwszy dzień Konferencji zakończyła sesja posterowa, na której zaprezentowano wyniki różnego rodzaju badań realizowanych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz przemysłowych. sesje posterowe są szczególnie lubiane przez uczestników naszej Konferencji, ponieważ umożliwiają swobodniejszą dyskusję w węższym gronie. Sprzyja to pełniejszej i nierzadko dużo dłuższej oraz wyczerpującej wymianie zdań w porównaniu z sesjami referatowymi, gdzie czas dyskusji ze zrozumiałych względów jest ściśle określony. Podczas tej sesji Komisja wyłoniona z grona naukowego Konferencji, po dyskusji z autorami wystąpień, wyróżniła trzy wypowiedzi: dwie z ośrodka wrocławskiego i jedną z poznańskiego.
Organizatorzy Konferencji dużą wagę przykładają również do pełnego zagospodarowania czasu m.in. programem turystyczno-rozrywkowym. Pozwala to uczestnikom na kontynuację dalszych dyskusji, tworząc atmosferę dla partnerskiej wymiany poglądów. W tym roku chętni wzięli udział w wycieczce do Browarów Tyskich oraz pieszej wyprawie na Soszów i Stożek. Mogli też zabawić się przy ognisku, podczas którego przygrywała góralska kapela „Zbójnicy” ze Szczyrku, oraz uczestniczyć w uroczystej kolacji połączonej ze wspólnym kibicowaniem polskiej reprezentacji walczącej w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej podczas meczu z Ekwadorem (niestety, przegranym).
O istocie badań w zakresie technik membranowych oraz ich praktycznego wykorzystania stanowią organizowane przez Zakład w latach 1995-2006 konferencje dotyczące tej tematyki oraz obecność firm prezentujących wdrożone rozwiązania na skalę przemysłową.

dr hab. inż. Krystyna Konieczny
prof. Politechniki Śląskiej
Instytut Inżynierii Wody i Ścieków