Osobom niezajmującym się zawodowo tematyką ochrony własności intelektualnej zagadnienie innowacyjności kojarzy się głównie z patentowaniem wynalazków. Tymczasem form działalności innowacyjnej i instrumentów jej ochrony jest znacznie więcej.
Aktualnie można zaobserwować tendencję do znacznego poszerzenia się zakresu własności intelektualnej o coraz to nowe sfery aktywności człowieka. Znajomość – przynajmniej w zarysach – podstawowych form prawnej ochrony działalności innowacyjnej i różnic pomiędzy nimi jest przydatna z wielu względów. Przykładowo regulacje dotyczące funduszy europejskich pozwalają na uzyskanie wsparcia na projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego. Warto więc wiedzieć, jakie wytwory mogą być uznane za wzór przemysłowy, a jakie np. za wzór użytkowy.
Prawo autorskie: co podlega ochronie?
Prawo autorskie chroni wytwory działalności człowieka o twórczym i indywidualnym charakterze. Utwory, które mogą być objęte tą formą ochrony, nie muszą odznaczać się jakimś wysokim stopniem oryginalności. Zasadą jest bowiem minimalny próg twórczości, a więc jej poziom nie musi być nadzwyczajny. Takie podejście jest zgodne z przyjmowaną w nowoczesnym prawie autorskim zasadą, iż ochronie podlegają także dzieła drobne, tzw. drobne monety („Kleine Münze”)...