Finansowanie z funduszy unijnych powoli się kończy, zatem niezbędne staje się poszukiwanie alternatywnych, czasem niszowych źródeł dofinansowania projektów. Czy można wymienić redukcję emisji CO2 na pieniądze? Czy to się opłaca? Kto może zrealizować taki projekt? Czas wypłynąć na „zielone oceany” finansowania projektów…
 
Do poszukiwania niestandardowych rozwiązań w biznesie zachęca lektura książki „Strategie błękitnego oceanu” (Renee Maugborne, W. Chan Kim), która pokazuje, jak kreować rynki w sposób wymykający się obowiązującym dotychczas regułom rynku konkurencyjnego. Oprócz wielu niezwykle cennych dla każdego managera wskazówek i inspiracji, unaocznia ona także ogromną wagę i siłę innowacyjności. I to nie tylko w zakresie produktów bądź usług. Innowacyjność to pewien sposób myślenia, który wykracza poza przyjęte schematy i powszechną praktykę rynkową. Takie podejście jest zazwyczaj domeną liderów, gdyż to oni są w stanie dojrzeć nowe możliwości i wykorzystać szanse, które często pojawiają się niespodziewanie i równie nagle przestają być atrakcyjne.
Takiego właśnie otwartego podejścia wymaga obecnie poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania inwestycji, zwłaszcza drogich, obarczonych różnorodnymi ryzykami, projektów spod znaku „eko&rd...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?