Uczestnictwo w krajowym systemie ekozarządzania i audytu EMAS ma charakter dobrowolny. Ponadto jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw oraz instytucji sektora publicznego i prywatnego, które w sposób systematyczny ograniczają własne oddziaływanie na środowisko.
 
Podstawowym celem krajowego systemu ekozarządzania i audytu środowiskowego EMAS, jako ważnego instrumentu planu działania na rzecz zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz zrównoważonej polityki przemysłowej, jest wspieranie ciągłej poprawy efektów działalności środowiskowej organizacji. Dokonuje się tego przez ustanowienie i wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego, systematyczną, obiektywną i okresową ocenę efektywności takich systemów oraz dostarczanie informacji o efektach działalności środowiskowej. Ważne jest również prowadzenie otwartego dialogu ze społeczeństwem i innymi zainteresowanymi stronami, aktywne zaangażowanie pracowników organizacji oraz odpowiednie szkolenia1.
Wdrożenie systemu ekozarządzania i audytu EMAS powinno być umożliwione wszystkim organizacjom, których działalność ma wpływ na środowisko. EMAS winien dostarczyć im środków do zarządzania tym wpływem i poprawić ogólne efekty ich działalności środowiskowej. 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php