Innowacyjny wiatrak dla polskich warunków
Innowacyjny wiatrak dla polskich warunków
Wykorzystanie energetyki wiatrowej w zakresie prosumenckim wzbudza wielkie zainteresowanie, ponieważ budowa niewielkich prototypów nie wykracza poza możliwości indywidualnego pomysłodawcy.
Ilość mniej lub bardziej skutecznych rozwiązań jest bardzo duża. Szczególne miejsce zajmują wiatraki przydomowe. Jak pokazują statystyki, dynamika rozwoju tego rynku okazuje się znacznie większa niż wielkich wiatraków1-3.
Ten fakt zasadniczo odróżnia małą energetykę wiatrową od dużych wiatraków, w których to w ostatnich dziesięcioleciach doczekano się jednego powszechnego rozwiązania, czyli wiatraka trójłopatowego o osi poziomej. Różnorodność konstrukcji małych wiatraków wynika z różnych wymogów, które ma spełniać budowany wg koncepcji autora wiatrak. Proponując nowy projekt wiatraka do zastosowania w polskich gospodarstwach domowych, zidentyfikowano trzy najistotniejsze kryteria.
Kryteria komercjalizacji
W przypadku zastosowań przydomowych najważniejsze jest bezpieczeństwo, co promuje wiatraki o osi pionowej, wykorzystujące siły oporu, np. wiatrak Savoniusa. Typowe wiatraki o osi poziomej przy silnych wiatrach osiągają bardzo wysokie obroty, powodując niebezpieczeństwo rozerwania wirnika, dlatego konieczne są systemy hamowania, które w takich sytuacjach zatrzymują wirnik. Prowadzi to do sytuacji, w której przy silnym wietrze nie jes...