W przypadku zwalczania owadów uciążliwych najczęściej stosowane są preparaty biobójcze, które skierowane są przeciwko postaciom dorosłym. Zasadniczo przeznaczone są one do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a jedynie wybiórczo i w szczególnych przypadkach – na zewnątrz nich. Wyjątek stanowią preparaty na bazie białkowych toksyn bakteryjnych, przeznaczonych do zwalczania larw komarów i meszek, które wprowadza się do środowiska wodnego.

Rejestrowi preparatów biobójczych, dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie (www.urpl.gov.pl), towarzyszą zwykle etykiety, zawierające informacje odnośnie zarówno obiektu zwalczania (owady biegające i latające, włączając w to formy dorosłe komarów lub meszek), jak i metod ich zastosowania (opryskiwania powierzchni lub zamgławiania).
Ustawa z 13 września 2002 r. o produktach biobójczych (DzU nr 175, poz. 1433, z późn. zm.) wprowadziła pojęcie produktu biobójczego. Jest nim „substancja czynna lub preparat zawierający co najmniej jedną substancję czynną, w postaciach, w jakich są dostarczone użytkownikowi, przeznaczony do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych przez działanie chemiczne lub biolog...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?