W ostatnich latach obserwujemy w krajach UE tendencję do pogłębiania integracji polityki środowiskowej. Wychodzi się z założenia, że głównym źródłem zagrożeń dla środowiska są produkty (wyroby i usługi). Tak więc przez sformułowanie koherentnej polityki wobec produktów, uwzględniającej zasady zrównoważonej produkcji i konsumpcji, można stworzyć system instrumentów i narzędzi nastawionych na zmniejszanie zagrożeń środowiska. Kreowanie całościowego podejścia do polityki wobec produktu w kontekście jego związków ze środowiskiem podjęto już pod koniec lat osiemdziesiątych. Prace te doprowadziły do sformułowania zintegrowanej polityki wobec produktów (Integrated Product Policy – IPP).

W szerszym ujęciu celem IPP jest zmniejszenie oddziaływań na środowisko i konsumpcję zasobów w toku zaspokajania ludzkich potrzeb, poprzez stałą poprawę funkcjonowania systemu produktów i usług, co prowadzić powinno do wzrostu ogólnej wydajności ekologicznej społeczeństw. Celem wyższej rangi jest osiąganie zrównoważonej produkcji i zrównoważonej konsumpcji, a zatem zrównoważonego rozwoju.
Osiąganiu zrównoważonej konsumpcji (zdefiniowanej na konferencji OECD w Oslo w 1994 r.) służyć powinny strategie: upowszechniania produktów przyjaznych środowisku, zastępowania wyrobów usługami, kształtowania nowego stylu życia opartego na wzorcach pożądanych z punktu widzenia środowiska. W szerszym kontekście IPP powinna być zintegrowana z innymi ...