Parki inteligentne należą do najmłodszej generacji parków w Europie i odzwierciedlają charakterystyczną dla zrównoważonego rozwoju zasadę łączenia funkcji przyrodniczych, gospodarczych oraz społecznych, które często stają się ważnym elementem w polityce władz miejskich.
 
Inteligentne tereny zieleni są świadectwem innowacyjności oraz troski o jakość życia mieszkańców. Bazując na zapleczu intelektualnym wielobranżowych zespołów projektowo-badawczych, umiejętnie wykorzystują kompensacyjne zdolności przyrody. Dalekie od romantycznych „ogrodów barw” i „ogrodów zapachów” potrafią zadomowić się w najtrudniejszych warunkach, ukryć najmniej pożądane funkcje przestrzeni i nadać jej nową jakość. Są świadectwem ekologicznej kultury naszych czasów.
 
Park jako element promocji miasta
Doświadczenia ostatnich lat dowodzą, że to nie pomnikowe budynki, ale przestrzenie publiczne, w tym tereny zieleni decydują o wizerunku miasta i ocenie jakości życia dokonanej przez jego mieszkańców. Biura takich architektów krajobrazu jak: Martha Schwartz, Peter Latz, Kathryn Gustafson, czy Stig L. Andersson mają taką samą renomę, jak architektoniczne firmy Normana Fostera, Zahy Hadid czy Rema Koolhasa. Są równie rozpoznawalne i poszukiwane przez władze lokalne do tworzenia &...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?