Zawód architekta krajobrazu łączy wiele dziedzin nauk ? nie tylko przyrodniczych czy artystycznych, ale także inżynierskich, socjologicznych i wielu innych. Wiedza z tak szerokiego zakresu otwiera przed reprezentantami tego zawodu szerokie pole do działania w kształtowaniu krajobrazu przyrodniczego z poszanowaniem jego unikalnych i szczególnych wartości, a nie tylko kreacji pojedynczych obiektów architektury krajobrazu, takich jak ogród, skwer czy park.

Zawód architekt krajobrazu figuruje pod numerem 216201 w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania z 28 grudnia 2017 r. Na tej podstawie został także ujęty w obowiązującej w Polsce ?Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy?, opracowanej w oparciu o Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Stanowi ona podstawowe źródło informacji o zadaniach przypisanych tej grupie zawodowej ? definiuje rolę architekta krajobrazu oraz określa jego miejsce w realizowaniu zadań gospodarczych i społecznych. Przedstawiony zakres zadań zawodowych dotyczy wielu obszarów, co składa się na specyfikę tego zawodu.

Zadania zawodowe

Dotyczą bardzo szerokiego zakresu ? obejmują opracowywanie projektów ochrony i kształtowania krajobrazu na różnych poziomach planowania przestrzennego, ale także projekty budowy i modernizacji obiektów ar...