O kruchości Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) i stanowisku Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) dotyczącym tej tematyki mówił w referacie wprowadzającym do International Emissions Trading Congress Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej KIG. Kongres odbył się w dniach 11-12 kwietnia br. w Warszawie, a jego organizatorem był Zespół PowerMeetings.eu.

Perspektywy dla rynku carbon i wpływ backloadingu na zmianę notowań w handlu emisjami analizował Philipp Ruff, Tschach Solutions. Sytuację makro w systemie ETS, prognozy cen na rynku carbon, ryzyko polityczne i możliwe strategie przedstawił Maciej Wiśniewski, prezes Zarządu Domu Maklerskiego Consus. Sytuację biznesową przy uwzględnieniu zmian w polityce wpływających na EU ETS oraz globalny rozwój systemu handlu emisjami przeanalizowała natomiast Sarah Deblock, International Emissions Trading Association.

O tym, w jaki sposób funkcjonuje giełda ICE Futures Europe oraz European Energy Exchange (EEX), o prowadzonych aukcjach w fazie III, a także o dostępnych instrumentach na rynku carbon w kontekście rynku wtórnego dyskutowali: George Waldburg-Wolfegg, ICE Futures Europe, i Viviana Ciancibello, EEX.

O zabezpieczaniu w fazie III mówił w trakcie Kongresu Stéphane Colin, dyrektor Saga Commodities. Pierwszy dzień IETC zakończyła dyskusja panelowa, której uczestnicy podkreślali, że bardzo trudno dzisiaj prognozować, jaki będzie rynek carbon po 2020 r.

W drugim dniu Kongresu prelekcję na temat podstawy skutecznego planu obrotu uprawnieniami do emisji, w tym ustanawiania celów, wygłosił James Atkins, prezes Vertis Environmental Finance.
Próbował on także odpowiedzieć na pytania: dlaczego tak ważne jest określenie jasnego celu, kiedy cele ?wynikają? z kosztów, a kiedy z ryzyka, i dlaczego minimalizowanie kosztu nie powinno być celem? Posłużył się przy tym przykładami z różnych branż przemysłowych, pokazującymi, jak ustanawiać cele i kiedy tworzymy plan obrotu uprawnieniami do emisji. O możliwościach współpracy z domem maklerskim oraz o finansowo-technicznych aspektach takiej kooperacji opowiedzieli Jacek Jaszczołt i Juliusz Preś, członkowie Zarządu, Dom Maklerski Consus. Katarzyna Kłaczyńska (Ernst&Young Law Tałasiewicz i Wspólnicy) w czasie swojej prelekcji skupiła się na problematyce oczekiwanych przydziałów uprawnień dla energetyki i pozostałych sektorów, na derogacjach oraz na krajowym planie inwestycyjnym. Wspomniała także o przygotowywanej w resorcie środowiska ustawie o handlu uprawnieniami.

Wprowadzone niedawno oraz aktualnie przygotowywane regulacje unijne na rynku carbon ? przepisy MIFID II, MIFIR (EMIR) oraz MAD&MAR ? omówił Dariusz Bliźniak, prezes Zarządu Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych.

(rk)