Eksploatacji linii napowietrznych najwyższych napięć oraz stacji elektroenergetycznych towarzyszy obecność w ich otoczeniu szeregu czynników fizycznych i chemicznych, które w pewnych warunkach mogą być uciążliwe dla środowiska i ludzi. Problem oddziaływania na środowisko tych czynników jest jednym z bardziej złożonych zagadnień naukowych, analizowanym zarówno pod kątem technicznym i biologiczno-medycznym, jak i społecznym.
Jednym z głównych czynników oddziałujących na środowisko jest pole elektromagnetyczne wytwarzane w otoczeniu linii napowietrznych. Badania nad wpływem pól elektromagnetycznych na środowisko i zdrowie ludzi prowadzone są od ponad trzydziestu lat w wielu ośrodkach naukowych na świecie. Na podstawie wyników dotychczas przeprowadzonych badań, w trosce o stan środowiska, a szczególnie zdrowie ludzi, wprowadzane są w wielu krajach - także w Polsce - normy, przepisy i zalecenia zmierzające do ograniczenia narażenia na działanie pól elektromagnetycznych oraz hałasu powstającego podczas eksploatacji linii i stacji elektroenergetycznych.
Głównym celem niniejszej wkładki tematycznej jest prezentacja najważniejszych problemów związanych z kwestią lokalizacji, budowy oraz eksploatacji inwestycji elektroenergetycznych, przede wszystkim linii napowietrznych najwyższych napięć, które często są postrzegane jako źródło szkodliwie działających na zdrowie pól elektromagnetycznych oraz hałasu.

dr inż. Marek Szuba
Instytut Energoelektryki Politechn...