?INŻYNIERIA Bezwykopowa: 2014
XII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii ?INŻYNIERIA Bezwykopowa?, organizowana przez Wydawnictwo Inżynieria, odbyła się w dniach 11-12 czerwca br.
Jako miejsce spotkania uczestników tego wydarzenia wybrano zabytkowe i zrewitalizowane wnętrza Zakładu Uzdatniania Wody na krakowskich Bielanach.
Konferencja została objęta patronatem przez: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, marszałka województwa małopolskiego ? Marka Sowę, prezydenta Krakowa ? prof. dra hab. Jacka Majchrowskiego, rektora Politechniki Krakowskiej ? prof. dra hab. inż. Kazimierza Furtaka, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej ? prof. dra hab. inż. Tadeusza Słomkę, Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych oraz Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?. Partnerem strategicznym konferencji było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Sponsorami wydarzenia zostały firmy: BLEJKAN (sponsor generalny), CETCO-Poland CETCO, HABA-BETON Johann Bartlechner i JL MASKINER w Polsce (sponsorzy panelowi), a także BEWA, HEADS, HOBAS System Polska, Hufgard Polska, MC-Bauchemie, Biuro Handlowe RUDA Trading International Jacek Ruda, TERLAN oraz Wavin Metalplast ? Buk (sponsorzy wspierający).
Co w programie?
XII edycja wydarzenia, zorganizowanego w nowej formule, przyciągnęła niemal 300 uczestników z kraju i z zagranicy. Mieli oni możliwość wzięcia udziału w wykładach i panelach dyskusyjnych, odbywających się równocześnie w dwóch salach konferencyjnych. Tematyka referatów w pierwszej z nich dotyczyła głównie zagadnień renowacji sieci. Poruszano np. kwestie doboru odpowiedniej technologii, wpływu renowacji sieci na jakość wody, budowy systemów odwodnienia i retencji czy awarii sieci wodociągowych. Omówiono m.in. możliwość utworzenia na krakowskich Bielanach Centrum Innowacji i Technologii Wody, w którym testowane byłyby nowe technologie i rozwiązania; kryteria doboru bezwykopowych technologii budowy rurociągów podziemnych; bezwykopową budowę przyłączy do sieci wodnej, kanalizacyjnej i gazowej; wpływ realizacji programu renowacji sieci wodociągowej na jakość wody w sieci dystrybucyjnej; awarie wodociągowe i kanalizacyjne na przykładzie działalności Wodociągów Praskich; poprawę stanu technicznego sieci wodociągowych w Polsce; techniczno-ekonomiczne aspekty budowy sieci wod-kan metodami bezwykopowymi, a także tunelowe zbiorniki retencyjne.
Zagadnienia poruszane w drugiej sali dotyczyły nowoczesnych metod instalowania rurociągów, przedstawiono też trendy w rozwoju technologii HDD i najciekawsze rozwiązania sprzętowe oraz technologiczne w ujęciu globalnym. Ponadto przeanalizowano budowę największego kolektora ściekowego w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania.
W obu salach nie zabrakło też referatów przedstawiających rozwiązania technologiczne, sprzętowe i produktowe, które były prezentowane przez przedstawicieli firm na różnorodnych przykładach już wdrożonych czy planowanych.
Dyskusje i pokazy
Ważnym punktem w harmonogramie tegorocznego wydarzenia były panele dyskusyjne, które pozwoliły na konfrontację poglądów osób biorących w nich udział, przyczyniły się do wspólnego formułowania konstruktywnych wniosków, a niejednokrotnie wywoływały burzliwe dyskusje. Podczas paneli dyskutowano m.in. o bezwykopowej budowie przyłączy, wymianie sieci grawitacyjnych i ciśnieniowych, rozwoju systemów odwodnieniowych, o zastosowaniu HDD w środowisku miejskim i budowie wielkośrednicowych instalacji paliwowych.
Nieodłączną częścią konferencji, jak co roku, były też pokazy technologii oraz wystawa firm na terenach zewnętrznych i wewnętrznych. Ekspozycja została również nieodpłatnie udostępniona do zwiedzania osobom nieuczestniczącym w wydarzeniu.
Dla kogo nagrody TYTAN?
Tradycyjnie wręczone też zostały branżowe nagrody TYTAN oraz Tytanowe Laury Inwestora. W tym roku statuetki trafiły do takich firm, jak: PPI CHROBOK; Blejkan i INFRA; Nawitel; BWP SABEL; ZRB Janicki; Normag b.v. i Robert Osikowicz Engineering. Przyznana została też nagroda specjalna ? TYTAN trafił do MPWiK w Krakowie za wkład krakowskiego przedsiębiorstwa w rozwój technologii bezwykopowych.
Kolejna edycja konferencji ?INŻYNIERIA Bezwykopowa? odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2015 r.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi relacjami z konferencji oraz do obejrzenia fotogalerii i filmu na www.inzynieria.com.
Agata Sumara, Wydawnictwo Inżynieria