Jak budować nowoczesne sortownie odpadów?
Dysponując informacjami dotyczącymi rodzaju odpadów dostarczanych do danej sortowni, można wyposażyć ją w zespół urządzeń gwarantujących uzyskanie rosnących poziomów odzysku i recyklingu.
Sortownie odpadów są niezbędnym elementem efektywnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, wynikającą z dyrektywy o odpadach, pierwszeństwo przed procesem unieszkodliwiania mają recykling odpadów i inne metody ich odzysku. Zgodnie z wymaganiami wyznaczonymi przez Unię Europejską, Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła do 2020 r. Rosnące poziomy recyklingu wymagać będą modernizacji istniejących w kraju instalacji do sortowania odpadów lub budowy nowych zautomatyzowanych zakładów.
Stosowane rozwiązania
Sortownie są to instalacje służące do mechanicznego rozdzielania odpadów, w wyniku którego powstają: surowce wtórne, frakcja mineralna i biologiczna oraz frakcja mogąca służyć do produkcji paliwa alternatywnego (RDF) z odpadów. Liczba i rodzaj urządzeń stosowanych w sortowniach odpadów oraz miejsce ich usytuowania zależą od przyjętych rozwiązań technologicznych i wydajności danego zakładu. Po załadunku odpady przenośnikami kierowane są na linię sortowniczą, gdzie po przejściu przez rozrywarkę worków poddawane są wstępnej segregacji w celu wydzielenia elementów wielkogabarytowych, od...