Wspomagają system gospodarki odpadami, są elementem ochrony środowiska. Pełnią również funkcje centrów edukacji ekologicznej, a w niedalekiej przyszłości mają być miejscami wymiany rzeczy używanych oraz punktami napraw. Lamusownia, Ekoport, Gratowisko, Rupieciarnia ? to kilka z wielu nazw nadanych punktom selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli PSZOK-om.

Na koniec 2014 r. w Polsce istniało 2371 nielegalnych miejsc porzucania odpadów ? wynika z publikacji GUS Infrastruktura komunalna 2014. W miastach naliczono 745 takich miejsc (spadek w porównaniu z 2013 r. o 33%), a na obszarach wiejskich ? 1626 (mniej o 3% w porównaniu do 2013 r.). W efekcie likwidacji 12 707 nielegalnych wysypisk (z czego 87% przypadało na miasta) zebrano ok. 46,6 tys. ton odpadów komunalnych. Jest kilka czynników, które wpływają na powstawanie takich miejsc. Z pewnością jest to wynik działalności nieuczciwych firm odbierających i ?zagospodarowujących? w ten sposób odpady oraz rzadkiej częstotliwości ich odbierania. Nie mniej istotna jest także zbyt mała liczba stacjonarnych PSZOK-ów, zapewniających przyjmowanie określonych odpadów komunalnych. Ich rola w systemie gospodarki odpadami jest bardzo istotna.

? Zapewnienie mieszkańcom dogodnego korzystania z punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych zwiększy ich zainteresowanie selektywną zbiórką. Umożliwi też pozyskanie większej ilości odpadów, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych i budowlanych. Bezpła...