Gospodarka o obiegu zamkniętym zmierza do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Podobnie jak materiały oraz surowce, powinny one pozostawać w obiegu tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Jak długo zajęłoby Polsce przejście z gospodarki linearnej do cyrkularnej?

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest racjonalna, niskoemisyjna, innowacyjna i konkurencyjna ? tak uważa polski rząd, który we wrześniu 2019 r. zaakceptował przygotowaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Mapę Drogowej Transformacji w kierunku GOZ-u w Polsce.

Narzędziem prawnym wypracowanym na szczeblu unijnym, wspierającym przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym, ma być tzw. Pakiet odpadowy, czyli nowelizacja sześciu dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami.

Od razu się nie uda

? Przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga podejmowania odpowiednich działań na wszystkich etapach cyklu życia produktu, zaczynając od pozyskania surowca, przez projektowanie, produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów i ich zagospodarowanie ? podkreślała ówczesna minister MPiT, a obecnie minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. ? Realizacja koncepcji GOZ-u nie jest możliwa bez innowacji organizacyjnych, procesowych i produktowych ? dodawała.

Wspominane przez minister Emilewicz innowacje or...