Woda to jeden z najgroźniejszych żywiołów. Gdy jest jej za wiele, potrafi zniszczyć ludzki dorobek i życie, skanalizowana pozwala lepiej funkcjonować. W Polsce, gdzie ponad 60% ludności mieszka w miastach, ta zasada jest coraz powszechniej rozumiana.

W ostatnich latach, w związku ze zmianami klimatu, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe. Musimy zatem coraz mądrzej dostosowywać się do nowych zjawisk i zapobiegać szkodom, jakie wodny żywioł może spowodować.
Zmiany w budownictwie
? Obowiązujące przepisy zawierają wiele rozwiązań broniących środowiska życia człowieka przed zagrożeniem skutkami gwałtownych zjawisk naturalnych. Niestety, praktyka ich stosowania jest bardzo zróżnicowana, czego przykładem jest powstawanie osiedli mieszkaniowych 
na terenach zalewowych. Przypadków, gdy obowiązujące prawo nie jest szanowane, jest więcej ? mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB).
Resort otrzymuje np. wnioski o odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, w których wnioskodawcy proszą o zgodę na budowę zbiorników bezodpływowych, a nawet przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach do tego nieprzystosowanych. Poprosił więc starostów, by przed wysłaniem wniosku w takich sprawach dokładnie przyjrzeli się zgodności propozycji z obowiązującym prawem oraz zwrócili szczególną uwagę na kwestie lokalizowania zabudowy blisko ściany lasu lub w lesie (zg...