Stanowisko Komisji Helsińskiej, niemieckie rozwiązania w wykorzystaniu osadów ściekowych czy realne szanse na opłacalność odzyskiwania z nich pierwiastków ? to tylko niektóre wątki debaty, która rozgorzała na XI Konferencji ?Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych? w Gniewie.

W Polsce pracują liczne instalacje suszenia i termicznego przekształcania osadów ? czy to jednak wystarczy, aby sprostać potrzebom dzisiejszego rynku? Doświadczeń eksploatacyjnych w tej dziedzinie ciągle przybywa. Pojawiają się także nowe instalacje przeróbki osadów, jednak tempo ich przyrostu jest nieporównywalnie mniejsze niż u naszych sąsiadów. Co więcej, okazuje się, że stosowane przez nas obecnie technologie za kilka lat mogą okazać się przestarzałe.
Zmieniające się przepisy zobowiązują kraje członkowskie Unii Europejskiej do poszukiwania nowych rozwiązań, a wzorem szybkiego oraz skutecznego dostosowywania się do nowych realiów w branży wod-kan pozostają Niemcy i kraje Beneluksu. Także zalecenia Komisji Helsińskiej są istotne dla zrównoważonego zagospodarowania osadów ściekowych w regionie Morza Bałtyckiego. Podczas swojego wykładu Wolfgang Podewils z niemieckiej firmy Innogy podkreślił, że biorąc pod uwagę odzysk fosforu, w najbliższych latach zaczniemy odchodzić od suszenia osadów ściekowych, natomiast na większą skalę będą wykorzystywane monospalarnie. Prognozował też, że w ciągu 12-15 lat materiałowe wykorzystywanie osadów i ich suszeni...