W tym wydaniu kontynuujemy temat dotyczący klasyfikacji odpadów wysegregowanych ze strumienia odpadów zmieszanych w zakładach prowadzących ich odzysk i unieszkodliwianie. Przypomnijmy, że temat wywołała Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, która przesłała do redakcji interpretacje dotyczące tego problemu z prośbą o ich nagłośnienie.
(red.)



Interpretacja niektórych pojęć ustawy o odpadach i jej konsekwencje

W praktyce stosowania przepisów ustawy o odpadach (DzU nr 62, poz. 628, z późn. zm.) i aktów do niej wykonawczych (zwłaszcza rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów – DzU nr 112, poz. 1206) pojawiają się wątpliwości dotyczące m.in. zakresu i rodzaju obowiązków posiadaczy odpadów, będących w rozumieniu ustawy „wytwórcami odpadów”, a także zasad klasyfikowania odpadów poddanych selekcji i segregacji oraz powstających w związku z prowadzeniem odzysku i unieszkodliwiania.


Wątpliwości te wynikają po części z błędnej interpretacji pojęcia „wytwórca odpadów”, zdefiniowanego w art. 3 ust. 2 pkt 22 ustawy o odpadach, a także nieuwzględniania konsekwencji definicji odpadów, zawartej w art. 3 ust. 1. Z tego ostatniego przepisu wynika, że nadanie przedmiotowi lub substancji charakteru odpadu, czyli wytworzenie odpadu odbyć się może raz i odpad powstaje z przedmiotu lub substancji. Z definicji tej oraz z definicji wytwórcy wynika, że nie można wytworzyć odpadu z...