Jak łatwo i tanio ocalić drzewa przydrożne?
Drzewa przydrożne ? zarówno te w otwartym krajobrazie, jak i w miastach ? mają w naszym kraju życie niełatwe i często krótkie. Zbyt lekko podejmuje się decyzje o ich wycinaniu, nie rozważając prostych dla wyrębu alternatyw, które pozwoliłyby osiągnąć założone cele, pozostawiając drzewa przy życiu. W wielu przypadkach wycince można bowiem bez trudu zapobiec.
W ramach prowadzonego przez wrocławską Fundację EkoRozwoju (FER) programu ochrony alej ?Drogi dla Natury? zebraliśmy na ten temat sporo obserwacji i niektórymi dzielimy się w niniejszym artykule. Omówimy też kilka prostych technologii, pomagających drzewom przeżyć projekty modernizacyjne lub rewitalizacyjne dróg.
Zbudować chodnik i zostawić drzewa
W 2010 r. wieś Świętoszyn, położona niedaleko Milicza w Dolinie Baryczy (woj. dolnośląskie), miała otrzymać z dawna oczekiwany chodnik. Inwestor zastępczy wystąpił do gminy o zezwolenie na wycięcie 17 drzew, które znalazły się na terenie projektowanego chodnika i przejścia dla pieszych. Wielkie, stare lipy i dęby same w sobie mają dużą wartość przyrodniczą (jeden z dębów jest zasiedlony przez kozioroga), ponadto leżą one w ciągu ważnego korytarza ekologicznego. Jak to się stało, że pojawiło się zagrożenie dla starych okazów? Niewykluczone, że projektant wykonał pracę, nie ruszając się zza komputera, a jeśli nawet pojechał w teren, to nie uznał drzew za wartość, którą należy się przejmować. W efekcie zaprojektow...