Jak przyłączyć elektrownię wiatrową
Pewnym uzasadnieniem tego stwierdzenia są chociażby doniesienia z 18 marca 2007 r., mówiące o tym, że w tym dniu w hiszpańskim bilansie energetycznym po raz pierwszy ilość energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wiatrowych przekroczyła ilość energii wytworzonej w istniejących tam elektrowniach atomowych!
Kwestia ta jest tym bardziej istotna, że zgodnie z Deklaracją Brukselską z marca 2007 r., do 2020 r. aż 20% energii elektrycznej w bilansie krajów członkowskich Unii Europejskiej powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych (cel indykatywny).
Nie dziwi zatem coraz większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów tą gałęzią energetyki. Obserwując strukturę zainteresowania, można także pokusić się o stwierdzenie, że elektrownie wiatrowe właśnie stały się czymś zwyczajnym.
Już od kilku lat elektrownie wiatrowe są trwałym elementem polskiego krajobrazu. O ile duże parki wiatrowe – Zagórze, Tymień, Kisielice były realizowane przez inwestorów ze znacznym, najczęściej obcym kapitałem (zarówno finansowym, jak i ludzkim), o tyle elektrownie coraz chętniej budowane szczególnie w centralnej Polsce (np. w okolicach Radziejowa, Koła, Kalisza) powstają dzięki wysiłkowi rodzimych ...