Jak skutecznie badać odory?

Zakłady gospodarki odpadami komunalnymi mogą stanowić potencjalne źródła nieprzyjemnych zapachów. W konsekwencji u okolicznych mieszkańców może wystąpić dyskomfort, przyczyniając się do skarg na zapachy. Jak skutecznie badać uciążliwość zapachową?

Na odczuwanie uciążliwości zapachowej może wpływać wiele czynników, np. osobnicze (stan zdrowia, wiek, aktywność życiowa), a także rodzaj zapachu i jego intensywność, pora dnia i częstość występowania sytuacji zapachowych czy charakterystyka obszaru występowania zapachu. Zapachowe oddziaływanie obiektów emitujących odory może wpływać na odczuwanie przez mieszkańców uciążliwości zapachowej i związane jest m.in. z procesami dyspersji odorów w powietrzu. Stopień czy zasięg zapachowego oddziaływania mogą być określane na podstawie oceny intensywności i częstości występowania zidentyfikowanych zapachów poza granicami obiektu lub porównania stężenia zapachowego w punktach receptorowych z ustalonymi wartościami dopuszczalnymi (np. określonymi w przepisach prawnych).

Emisje i imisje

W celu określenia zapachowego oddziaływania obiektów stosowane są różne metody, które najogólniej możemy podzielić na badania emisyjne i pomiary imisyjne. Do pierwszej grupy należą klasyczne metody analityczne, pozwalające na określenie stężenia poszczególnych odorantów w emitowanych gazac...