Smart mieszkańcy zielonego Oslo

Setki miast na świecie chwali się zastosowaniem nowych technologii, które pomagają samorządom w sprawniejszym zarządzaniu obszarami publicznymi, wdrażaniu strategii środowiskowych, usprawnień komunikacyjnych czy rozwiązań energetycznych. Jednak prawdziwie smart mogą być tylko wtedy, gdy wprowadzane zmiany mają realny wpływ na życie i dobre samopoczucie mieszkańców. Tak dzieje się w Oslo.

W ostatnich latach przeprowadza się coraz więcej rankingów smart city. Ważne staje się więc rozumienie istoty inteligentnego miasta. Nie dziwi obecność stolicy Norwegii w czołówce rozmaitych zestawień, w tym trzecia pozycja w IMD Smart City Index 2019, stworzonym przez IMD Competitives Center wraz z Uniwersytetem Technologii i Designu w Singapurze. Głównym wskaźnikiem tego rankingu były odczucia mieszkańców w odniesieniu do pięciu kluczowych obszarów: zdrowie, bezpieczeństwo, mobilność, możliwość podejmowania różnych aktywności (relaks, wypoczynek, kultura) i zarządzanie.

W zgodzie z naturą

Położone na zachodniej stronie półwyspu skandynawskiego, otoczone bajecznym fiordem i zjawiskową zielenią od strony lądu Oslo stara się żyć w zgodzie z przyrodą. Ekologia jest jednym z priorytetów władz, a do dbania o środowisko nie trzeba przekonywać mieszańców. Tam nikt nie obraża się na rozszerzanie strefy ruchu bezkołowego w centrum miasta, ograniczenie wjazdu dla pojazdów z ...