Gospodarka odpadami jest jedną z dziedzin chyba najbardziej obwarowanych przepisami prawa, zarówno polskiego, jak i europejskiego. Ma to na celu zabezpieczenie przed szkodliwym oddziaływaniem odpadów nie tylko środowiska, ale także życia i zdrowia ludzi. Odpowiedzialność za to ponoszą gminy i zakłady unieszkodliwiania odpadów, które muszą wypełniać zobowiązania wynikające z podpisanego przez Polskę Traktatu Akcesyjnego. Celowy Związek Gmin R-XXI z siedzibą w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim został powołany w celu rozwiązania problemów gospodarki odpadami na terenie swego działania. Związek zrzesza 26 gmin z siedmiu powiatów, a na jego terenie mieszka 270 tys. osób.
W latach 70. ubiegłego wieku budowano wysypiska odpadów bez pozwoleń na budowę, lokalizując je często w miejscach dotychczasowego spontanicznego wyrzucania odpadów przez mieszkańców gminy. W tym okresie deponowano tam praktycznie wszystkie rodzaje odpadów, bez względu na ich kategorie szkodliwości dla środowiska. Konsekwencją tego są dzisiejsze trudności w ustaleniu morfologii odpadów zgromadzonych na tych składowiskach. Związek, przejmując zadania własne gmin w zakresie gospodarki odpadami, jest zobowiązany do rekultywacji istniejących składowisk. Nasuwa się więc pytanie, jak skutecznie przeprowadzić rekultywację składowisk, aby w przyszłości nie zagrażały środowisku? Dotychczas przyjęte sposoby takich działań nie rozwiążą całkowicie problemów przyszłych zagrożeń, jakie mogą wystąpić. Dotyczy t...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?