Ścieki z przemysłu spożywczego mogą mieć znaczący wpływ na oczyszczanie ścieków komunalnych. Mimo iż substancje w nich zawarte czasem istotnie utrudniają eksploatację systemu kanalizacji, to jednak mogą się okazać wręcz pożądane.

Plany budowy oczyszczalni ścieków w Błoniu zrodziły się w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wybudowany w tamtym okresie obiekt był dużą przepompownią ścieków. W 1976 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Warszawy, do którego należała oczyszczalnia ścieków, postanowiła zmodernizować istniejący obiekt, projektując go docelowo na 80 tys. mieszkańców (dzisiaj miasto i gmina Błonie ma niespełna 20 tys. ludności). Inwestycję prowadziły służby ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy, czyli Dyrekcja Rozbudowy Miasta. Rozbudowę po wyborach samorządowych w 1990 r. przejął samorząd lokalny i w 1992 r. zakończono budowę.
Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków rozpoczęła pracę w 1992 r. Obecnie w gminie Błonie skanalizowanych jest 12 wsi wraz z miastem Błonie, co daje łącznie prawie 100 km sieci sanitarnej i zapewnia obsługę 16 tys. mieszkańców. Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków wg projektu posiada przepustowość 4,8 tys. m3/d.
Miejska oczyszczalni ścieków w Błoniu zlokalizowana jest w zachodniej części miasta. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Rokitnica Nowa, będąca lewym dopływem Utraty.
Do oczyszczalni ścieków w Błoniu przyjmowanych jest kilka grup ścieków: ścieki komunalne i przemysł...