Ograniczenia w korzystaniu z długu przez samorządy, zarówno te zapisane w ustawie o finansach publicznych z 2009 r., jak i wynikające z zapowiedzianego przez Ministerstwo Finansów ograniczenia deficytu w kolejnych latach (od 4% dochodów budżetowych w 2012 r. do 1% w 2015 r.), skłaniają do szukania rozwiązań dotyczących finansowania infrastruktury przez spółki komunalne. Aby realizować inwestycje, jako osoby prawne mogą one korzystać z dostępnych na rynku form zadłużenia.

Warto zatem zastanowić się, w jakich okolicznościach jest to uzasadnione, jakie instrumenty dostępne są na rynku oraz jak przygotować się do tego typu działań.
 
Pieniądze szczęścia nie dają, ale…
W zakresie długoterminowego zadłużenia dla spółek komunalnych dostępne są na rynku kredyty inwestycyjne, obligacje korporacyjne i przychodowe, różnego rodzaju kredyty i pożyczki preferencyjne lub wsparcie z międzynarodowych instytucji finansowych. W tym zestawie najbardziej powszechne są kredyty inwestycyjne i obligacje korporacyjne. Należałoby wskazać na szereg różnic pomiędzy tymi instrumentami, jednak zagadnienie to samo w sobie może być tematem odrębnego artykułu. Jedna z tych różnic wydaje się decydować o tym, że w przypadku dużych kwot (tj. sięgających kilkudziesięciu lub kilkuset milionów złotych) częściej wybierane są dziś obligacje niż kredyt. Dotyczy ona kwestii proce...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?