Henryk Skowron

Tym razem, po wakacyjnej przerwie, chciałbym się podzielić pewnymi informacjami na temat wieloletnich badań prowadzonych w Szwajcarii i pokazać m.in. jak wdrożenie nowoczesnego systemu oczyszczania spalin wpłynęło na zmianę immisyjnego stężenia metali ciężkich w (i tak nie najgorszym pod tym względem) otoczeniu dwóch szwajcarskich spalarni odpadów komunalnych.

Na początek kilka zdań o instalacjach, w otoczeniu których takie wieloletnie badania prowadzono, i o stanie tej dziedziny gospodarki odpadami w Szwajcarii w ogóle.
Instalacje spalania odpadów komunalnych Les Cheneviers koło Genewy oraz instalacja w Monthey, w kantonie Vallis, są jednymi z 29 obecnie „funkcjonujących pełną parą” instalacji w Szwajcarii. Dwudziesta dziewiąta instalacja – w Thun, w kantonie berneńskim – włączona została do eksploatacji w marcu b.r. Dwie kolejne – w Lozannie (jest to druga instalacja w tym mieście, która zastąpi starą, zbudowaną jeszcze pod koniec lat 50.) i w Tessynie – wejdą „do produkcji” w 2006 r. Wieloletnie perypetie związane z budową instalacji w Tessynie – z odwoływaniem przetargów i ich rozstrzygnięć, wycofywaniem podpisanych umów, ze skandalami łapówkowymi – znacznie opóźniły realizację budowy tej tak potrzebnej instalacji we włoskojęzycznej części Szwajcarii. Ostatecznie w Tessynie, po wpadce podobnej technologii w Karlsruhe, budowana jest instalacja z dwoma liniami t...