Odpady komunalne usuwa się na wiele sposobów, m.in.: przez spalanie w spalarniach, poprzez kompostowanie i fermentowanie, recykling, deponowanie na składowiskach.
Do spalarni trafia ok. 80% odpadów komunalnych. W procesie spalania objętość odpadów ulega zmniejszeniu o 90%, zaś waga o 75%. Powstająca w spalarni energia powinna być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła (dlatego zakłady te nazywane są oficjalnie elektrowniami śmieciowymi). Pozostający po spaleniu żużel trafia na składowiska odpadów o zdefiniowanym składzie, natomiast osady z filtrów stają się odpadem niebezpiecznym.
Dzięki kompostowaniu może być zagospodarowane nawet 30% odpadów komunalnych. Odbywa się to lokalnie (pryzmy kompostowe w prywatnych ogrodach wokół jedno- bądź wielorodzinnych domów oraz pryzmy osiedlowe, doglądane przez grupy mieszkańców z danej wspólnoty) lub centralnie (kompostowanie na brzegach pól uprawnych, duże kompostowanie - np. dla zbieranych oddzielnie odpadów organicznych z gospodarstw domowych). Spotykane są również fermentownie - zakłady pozyskujące biogaz, który służy do wytwarzania prądu elektrycznego i ciepła. We wszystkich tych miejscach powstaje wartościowy kompost, stosowany jako nawóz oraz materiał poprawiający strukturę gruntu.
Recykling oznacza przetwórstwo materiałowe odpadów, prowadzące do powstawania materiałów o nie pogorszonych właściwościach. Do recyklingu nadają się np. papier i karton, blacha cynowana, aluminium oraz inne metale i PE...