Tomasz Bogajewski

Zwiększenie masy wytwarzanych i deponowanych w Polsce odpadów komunalnych niesie za sobą degradację środowiska przyrodniczego. Przykładem na istnienie tego procesu jest wzrost liczby zorganizowanych składowisk odpadów komunalnych w przeciągu 14 lat o ponad 50%, od 662 w 1985 roku do 998 w 1999 r.1.

Negatywne procesy, które są związane ze zwiększeniem masy odpadów komunalnych oraz ich deponowaniem na składowiskach, powodują u wielu osób wrażenie obniżania jakości życia. Jest to wrażenie subiektywne, ale ma ścisły związek ze sposobem wywozu odpadów komunalnych. Metody usuwania stosowane jeszcze w latach 80., czy na początku 90. XX wieku są dla pewnej grupy osób nie do przyjęcia.

W wywozie odpadów komunalnych trzeba mieć na uwadze kwestie społeczne

Wywóz odpadów komunalnych dużym, kilkutonowym pojazdem specjalistycznym, który jeździ po wąskich osiedlowych uliczkach, pociąga za sobą zwiększanie poziomu hałasu. Natomiast stary oraz zużyty pojazd powoduje u wielu osób negatywne odczucia estetyczne i odczuwalny niższy komfort życia. Obsługa osiedli tymi pojazdami jest zazwyczaj wykonywana w godzinach porannych lub przedpołudniowych. Obecnie, w dużych miastach, wielu osobom taki sposób usuwania odpadów komunalnych nie odpowiada. [Rys. 1. Zmiana w akceptacji obecnego systemu ...