Fundacja Przekształceń Własnościowych finansowała ostatnio z funduszy PHARE analizy dotyczące restrukturyzacji 30 przedsiębiorstw komunalnych w województwach lubelskim, łódzkim i pomorskim. Jak można przeczytać w artykule "Brakuje koncepcji" ("Wspólnota" nr 15/579, 14 kwiecień 2001), żadne z tych opracowań nie stało się początkiem zakończonego już procesu przekształceń własnościowych przedsiębiorstw komunalnych. Na 11 opracowań wykonanych dla firm w województwie lubelskim w pięciu przypadkach radni nie podjęli żadnych uchwał ustosunkowujących, w sześciu pozostałych przypadkach zapadły uchwały akceptujące wnioski z analiz. Do dziś jednak nic z nich nie wynikło.

Dylematy polityczne

formułowane i dyskutowane przez radnych przy podejmowaniu decyzji dotyczących form organizacyjnych i własnościowych firm zajmujących się infrastrukturą komunalną, są zwykle dobrym powodem dla podkreślenia ideologicznych różnic przez konkurencyjne ugrupowania polityczne. Nie znaczy to wcale, że np. prawica jest zdecydowanie za, a lewica zdecydowanie przeciw prywatyzacji.
W opracowaniach firm konsultingowych przyjmuje się na ogół bez dyskusji, że im większe będą w firmach udziały kapitału prywatnego tym większa ich efektywność. Ta teza zdaje się nie trafiać do tych, którzy usługi związane z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków traktują jako sferę szczególnej misji gminy. To, że winny ją realizować przedsiębiorstwa komunalne, niektórzy radni uzasadnia...