Wykorzystanie grzybów mikoryzowych i bakterii wspomagających wzrost mikoryzy przy uprawie szybko rosnących gatunków wierzby Salix sp. stwarza możliwości wyhodowania wysokiej jakości materiału sadzeniowego o zwiększonej żywotności i odporności na choroby, szczególnie korzeniowe.

Od kilku już lat w Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania uprawą szybko rosnących gatunków wierzb energetycznych (Salix viminalis). Charakteryzuje je duża dynamika wzrostu, małe wymagania glebowe, tolerancja środowiskowa oraz wysoka jakość drzewa, które wykorzystywane jest jako surowiec energetyczny. Ponadto rośliny te odznaczają się dużym potencjałem w zakresie produkcji biomasy. Gatunki wierzby Salix sp. są wykorzystane w ochronie gleby, powietrza i wody. Stosuje się je w oczyszczalniach ścieków, tworzy się z nich strefy buforowe chroniące przed emisją zanieczyszczeń, a także używa się ich w ramach rekultywacji terenów zdegradowanych. Jednak przede wszystkim wierzba to nieocenione źródło energii odnawialnej.

Uniwersalna i powszechna

Wysoka produktywność wierzby przy małych wymaganiach glebowych sprawia, że w zasadzie można uprawiać ją niemal wszędzie. Dlatego też bardzo często jest ona hodowana na terenach porolnych, marginalnych lub na gruntach niższej kategorii (grunty klasy: III, IV i V). Często są to nieużytki lub gleby zdegradowane przez przemysł. Czasem wymusz...