Dzierżawa gruntów pod elektrownie wiatrowe przynosi właścicielom gruntów spore korzyści finansowe.

Istotne jest jednak to, aby oprócz ustalenia wysokości czynszu dzierżawnego, zadbać także o inne, nie mniej ważne kwestie, decydujące o tym, czy zawarta umowa będzie korzystna dla właściciela gruntu. Często bowiem słyszy się o procesach sądowych, w których właściciele gruntu dochodzą swoich praw od dzierżawców. Przykładem może być odszkodowanie za niszczenie upraw przez serwisantów wiatraków czy notoryczne spóźnianie się z zapłatą czynszu dzierżawnego.

Niestety, nierzadko na etapie postępowania sądowego jest już zbyt późno, aby móc skutecznie dochodzić swoich praw. Podstawą roszczeń może być bowiem jedynie umowa dzierżawy zawierająca postanowienia zabezpieczające interesy właściciela nieruchomości. Warto więc przed podpisaniem umowy zasięgnąć porady prawnika. W ramce autor w 17 punktach ujął to, co jego zdaniem powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa dzierżawy i na co właściciele gruntów powinni zwrócić szczególną uwagę, aby zabezpieczyć swoje interesy, nie tylko te finansowe.

Uwzględnienie w umowie dzierżawy wszystkich wskazanych w ramce wytycznych nie uchroni właścicieli przed wszelkimi ryzykami, w szczególności brakiem rzetelności inwestorów. Pomoże jednak w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko i wyegzekwować prawa właściciela gruntu na drodze sądowej.

...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php