Energetyka jest  tematem cieszącym się małym zainteresowaniem wśród Polaków. Tak wynika z przeprowadzonego na zlecenie RWE Polska badania dotyczącego postaw Polaków względem sektora energetycznego.

Celem badania było skonfrontowanie, jak przebiega w Polsce globalna transformacja sektora energetycznego oraz zweryfikowanie, jaki stosunek do OZE mają Polacy. Badanie omnibusowe przeprowadzone zostało na obszarze kraju przez TNS OBOP w I kwartale 2014 r. na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków powyżej 15. roku życia.
Wśród osób objętych badaniem (rys. 1) ponad 66% zadeklarowało, że energetyka jako dziedzina gospodarki jest im obca. Blisko 16% respondentów nie umiało jednoznacznie sprecyzować swojego stanowiska. Zainteresowanie tematem wyraziło tylko ok. 18% badanych. Brak zainteresowania energetycznymi zagadnieniami wykazują najczęściej osoby młode, do których w przyszłości należeć będzie kształtowanie polskiej gospodarki. Co ciekawe, mimo że energetyka nie wzbudza zainteresowania wśród Polaków, ponad 76% z nich jest świadoma kosztów, jakie ponosi za zużycie prądu.

Blisko 75% osób uczestniczących w badaniu uważa, że wzrost emisji dwutlenku węgla (CO2) ma wpływ na zmianę klimatu. Zaledwie 9% z nich wyraziło zdanie przeciwne. Brak zdecydowania w tym obszarze przejawia ok. 16% uczestników (rys. 2). Obawy dotyczące wzrostu udziału CO2 w atmosferze, prowadzającego do zmian klimatycznych, towarzyszą wszystki...