Smart city

 

Jak zbudować inteligentne miasto?

 

Pojęcie inteligentnego miasta rozumiane jest często w uproszczony sposób: jako systemy teleinformatyczne wspomagające różne elementy infrastruktury miejskiej i sterujące oświetleniem ulicznym, światłami na skrzyżowaniach bądź siecią energetyczną, wodociągową, ciepłowniczą czy gazową. Tymczasem smart city to dużo więcej.

 

Komputerowe systemy sterowania ruchem miejskim czy nawet inteligentne liczniki energii są tylko narzędziami i elementami budującymi ?inteligencję? miasta, choć bezsprzecznie bardzo istotnymi. Miasto inteligentne to nie tylko jeden, kilka czy kilkanaście systemów informatycznych, lub sterowana nimi infrastruktura techniczna czy złożony ?system systemów?. Nie ma, co prawda, jednej, precyzyjnej definicji miasta inteligentnego. Miasto inteligentne możemy definiować w zależności od tego, na jakich aspektach się koncentrujemy ? ekonomicznych, technicznych, społecznych czy architektonicznych i urbanistycznych1.

 

W opublikowanym w styczniu 2014 r. opracowaniu ?Mapping Smart Cities in the EU?2, przygotowanym dla Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego, znajduje się definicja, zgodnie z którą ?Smart city to miasto stosujące rozwiązania ICT do rozwiązywania spraw publicznych na bazie miejskiego partnerstwa angażując...