Jaka przyszłość czeka klastry energii?
Pojęcie klastrów energii funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 1 lipca 2016 r. Właściwie od wejścia w życie przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii pojawiały się głosy o konieczności ich doprecyzowania.
Póki co dyskusja dotycząca tej kwestii ucichła. W rezultacie regulacje na temat klastrów wciąż obowiązują w pierwotnym brzmieniu. Czyżby ustawodawca odstąpił od wprowadzania zmian, czy może jest to cisza przed burzą?
Istota klastrów
Wbrew pozorom koncepcja klastrów nie jest niczym nowym. Fundamentalne założenie leżące u podstaw organizacji klastrów, czyli chęć skupiania na jednym obszarze grupy wyspecjalizowanych dostawców i odbiorców, przedstawiono już w XIX w1. Niemniej koncepcja dzisiejszych klastrów wywodzi się z początku lat 90. XX w. i jest przypisywana M. Porterowi, który definiuje klaster jako znajdującą się w geograficznym sąsiedztwie grupę przedsiębiorstw i powiązanych z nimi instytucji zajmujących się określoną dziedziną, połączonych podobieństwami i wzajemnie się uzupełniających2. Co istotne, klastry tworzą zarówno instytucje reprezentujące zaawansowane technologie, jak i tradycyjne sektory, w tym produkcji i usług.
W energetyce koncepcję klastrów postrzega się jako: ?narzędzie wspierania rozwoju nowoczesnych systemów elektroenergetycznych?, których podstawą ma być energetyka rozproszona. Urzeczywistnieniem tej idei ma być tworzenie wielopodmiot...