Z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, rozmawia Magdalena Lipiecka

Ministerstwo Energii opublikowało ekspertyzę ?Koncepcja funkcjonowania klastrów energii w Polsce?. Czy, w Pana opinii, samorządy regionalne będą zainteresowane tworzeniem klastrów na ich terenie?

Samorządy terytorialne są zainteresowane generacją rozproszoną i OZE, choćby z uwagi na obniżenie kosztów energii i wpływ środków z lokalnej gospodarki, a także ze względu na tworzenie miejsc pracy, wyższe podatki oraz ochronę środowiska. W tym kontekście inicjatywy klastrowe mogą liczyć na wsparcie samorządów, a nawet to same samorządy mogą inicjować te przedsięwzięcia. Potwierdzają to informacje o strukturze ok. 30 dotychczasowych inicjatyw klastrowych, o których mówi Ministerstwo Energii, gdyż praktycznie w każdej z nich aktywną rolę odgrywa samorząd. Nie jest to ruch masowy, lecz bardziej wyraz zainteresowania hasłem.

Powodzenie tych inicjatyw zależy jednak od tego, czy są to koncepcje fasadowe (?klastry pozorne?) lub ryzykowne ekonomicznie i problematyczne społecznie, czy też faktycznie pozwalają służyć wymienionym celom. Zainteresowanie może szybko osłabnąć, o ile okaże się, że regulacje prawne nie opierają się na trwałych podstawach ekonomicznych i nie przynoszą wymiennych korzyści lokalnych. Istnieje ryzyko, że skierowana przez Ministerstwo Energii do konsultacji publicznych koncepcja funkcjonowania klas...