Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii (ME), zmiany ogłaszane początkowo jako techniczne korekty czwartego rozdziału ustawy o OZE, określającego mechanizmy wsparcia finansowego, zakończą się prawdopodobnie nowelizacją ustawy całkowicie modyfikującą zasady rozliczeń za energię produkowaną z OZE. Mając  na uwadze pozyskiwane w czasie różnych spotkań  informacje dotyczące kierunku nowelizacji, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) czuje się zobligowane do przedstawienia swojego stanowiska w dyskusji nad proponowanymi zmianami.  

ME w przypadku najmniejszych instalacji proponuje zastąpienie (zapisanego obecnie w ustawie) systemu taryf gwarantowanych (FiT) systemem bilansowania brutto energii oddawanej i pobieranej z sieci ze współczynnikiem 1:0.7. Oznacza to, że prosument za każdą kilowatogodzinę energii wprowadzonej do sieci będzie mógł z niej pobrać za darmo 0,7 kilowatogodziny energii.  Takie rozwiązanie funkcjonuje obecnie w wielu krajach na świecie (np. w USA, Kostaryce i niektórych krajach UE). Najczęściej jednak współczynnik wymiany energii miedzy prosumentami a siecią wynosi 1:1. Bilansowanie energii brutto prawie zawsze powoduje opór zawodowej energetyki (korzystanie z sieci przesyłowych bez partycypacji w kosztach jej utrzymania) oraz ograniczane jest limitami mocy.

Trzeba jednak przypomnieć, iż reszta świata ma już za sobą co najmniej 10 lat rozwoju obywatelskiej, w tym rozproszonej mikroenergetyki  OZE. W...