Na planowanie przestrzenne można patrzeć z różnych perspektyw, także tej czysto formalnej, związanej z poprawnością konkretnych uchwał. W trakcie prac nad planem miejscowym można bowiem popełnić zarówno błędy w trakcie procedury sporządzania planu, jak i błędy odnoszące się do zakresu planu.

Warto dokonać krótkiego przeglądu, na co szczególnie zwracają uwagę organy nadzoru. Jest to bowiem pierwszy, z perspektywy krótkoterminowej, najbardziej istotny etap, przesądzający o tym, czy dany plan miejscowy wejdzie w życie, czy też nie.

Naganne praktyki

Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów z natury przesądzają o tym, czy dana praktyka proceduralna lub dane postanowienie planu miejscowego są sformułowane w sposób poprawny, czy błędny. Natomiast w mniejszym zakresie mogą stanowić podstawę do informacji o dobrych praktykach. Jedno z orzeczeń odnosi się do inwestycji celu publicznego. Zdaniem wojewody podkarpackiego, rozmieszczenie tych inwestycji nie może pozostać w sferze woli przyszłych inwestorów (P-II.4131.2.35.2012 ? rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego Podka.2012/855 LEX ? rozstrzygnięcie nadzorcze z 4 kwietnia 2012 r.). Wojewoda podlaski natomiast uznał, że rada gminy nie może dopuścić na całym terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ...