Jakość makulatury a selektywna zbiórka
Jakość makulatury a selektywna zbiórka
W ostatnim czasie Komisja Europejska propaguje ideę tzw. gospodarki cyrkularnej (circular economy), która wymaga od Polski odejścia od gospodarki linearnej.
W modelu inaczej nazywanym gospodarką o obiegu zamkniętym prowadzone są poszukiwania takich produktów i usług, dla których już w momencie projektowania przewiduje się jak najdłuższe użytkowanie, a także wielokrotną transformację i recykling surowców naturalnych, wykluczając materiały toksyczne i procesy technologiczne generujące szkodliwe emisje1. Mowa jest więc zatem o odejściu od gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie ?weź ? wyprodukuj ? zużyj ? wyrzuć?, w której odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia produktu. W gospodarce cyrkularnej istotne jest to, żeby odpady ? jeżeli już powstaną ? były traktowane jako surowiec. Mają temu służyć wszystkie działania poprzedzające powstanie odpadów. Gospodarka ta wymaga więc zmian w całym łańcuchu dostaw, w tym w obszarze projektowania produktów, modeli biznesowych, wyborów konsumpcyjnych oraz zapobiegania powstawaniu odpadów i efektywnych sposobów ich zagospodarowania.
Surowce stanowią niezwykle istotny element gospodarki cyrkularnej. Do produkcji powinny być wykorzystywane zarówno surowce pierwotne, jak i surowce wtórne. Te pierwsze stanowią istotną część gospodarki, a ich wydobycie w kraju przyczynia się do wzrostu gospodarczego ora...