W poprzednim wydaniu zamieszczona została pierwsza część artykułu nt. jakości wody. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w chwili oddawania tego numeru do druku wciąż nie był ogłoszony. Oprócz zapisów regulujących niewyjaśnione do tej pory kwestie pojawiły się w nim także te, które wzbudzają niepokój. Przedstawiamy interpretację proponowanych zmian.
(red.)


Monitoring jakości wody
We wspomnianym projekcie rozporządzenia1, podobnie jak ma to miejsce w obowiązującym rozporządzeniu2, w ramach monitoringu jakości wody określono minimalną częstotliwość badań wody, miejsce pobierania próbek wody; zakres badania wody oraz program monitoringu jej jakości.
Jeśli chodzi o minimalną częstotliwość poboru prób wody przeznaczonej do spożycia, to w stosunku do obowiązującego rozporządzenia pozostała ona bez zmian. Nowością jest natomiast wprowadzanie minimalnej częstotliwości pobierania próbek ciepłej wody użytkowej w punktach czerpalnych (załącznik nr 7) i wody wprowadzanej do butelek i pojemników (załącznik nr 8).
Projekt rozporządzenia wskazuje m.in. następujące miejsca poboru prób wody w ramach prowadzonego monitoringu: ujęcia wody, miejsca, w których woda jest wprowadzana do sieci oraz miejsca czerpalne, znajdujące się w urządzeniach i instalacjach wodociągowych zainstalowanych na stałe, używanych do pobierania wody przez odbiorcę usług, bądź innych ...